Školní zralost

Pro rodič předškoláčků

Vážení a milí rodiče předškoláčků

Blíží se termín zápisu dětí do základní školy. Je nám moc líto, že jsme s dětmi nemohly zajít do školy, tak jak to obvykle děláme. Mrzí nás, že Vy i děti přijdete o velký zážitek, který zápis do školy představuje. Některým z Vás bude jistě chybět i osobní kontakt s paní učitelkou ve škole a její pohled na vaše dítě.

V průběhu roku jste měli příležitost sledovat rozvoj a pokroky vašeho dítěte. Mnoho rodičů využilo možnost konzultace s třídními učitelkami, případně se obrátilo na školního psychologa či pedagogicko-psychologickou poradnu, aby posoudili stupeň přípravy dětí do školy.

Chcete si ověřit či potvrdit, že je vaše dítě zralé pro vstup do školy? Zkuste si odpovědět na otázky, použít můžete i pracovní listy.

Máte-li jakýkoliv dotaz, obraťte se na třídní učitelky.

Pohyb

• Běhá, skáče, leze, překonává překážky. Pochopí a respektuje pravidla při hrách. Umí přesně napodobit pohyb (zrcadlo).

• Ovládá i drobné a jemnější pohyby rukou, prstů. Dovede se obléknout, svléknout, uložit si věci. Zapne zip, knoflíky, zaváže kličku. Správně drží příbor. Stříhá, lepí, modeluje, dovede přebrat a vytřídit drobné předměty.

• Tužku drží správně (špetkový úchop). Vedení čáry a pohyb tužky jsou plynulé, nevrací se zpět, nepřerušuje pohyb.Na tužku tlačí přiměřeně. Zvládne kruhový tvar (klubíčko, sluníčko), krátké i dlouhé rovné, šikmé i vodorovné čáry, obloučky, vlnovky, lomené čáry.

Řeč

• Vyslovuje všechny hlásky čistě. Výjimku tvoří Ř, R.

• Mluví plynule, v přiměřeném tempu. Dokáže zformulovat své myšlenky.

• Vypráví své zážitky, dovede převyprávět krátký příběh, pohádku.

• Slovo rozdělí na slabiky, vytleská je, najde jedno nebo víceslabičná slova.

• Určí hlásku na začátku slova, později na konci slova.

• Pozná slova opačného významu (krátký - dlouhý).

• Slova, která stejně znějí, ale mají jiný význam (koruna – královská, na stromě, mince…).

• Slova, která znějí jinak, ale mají podobný nebo stejný význam (déšť – liják).

• Umí vést dialog, správně reaguje na otázky, umí na ně odpovědět.

Počítání

• Spočítá předměty do deseti.

• Určí, kde je stejně, víc, míň předmětů, o kolik.

• Pozná číslice do devíti + 0, dokáže k nim přiřadit počet předmětů.

• Určí, co nebo kdo je v řadě první, poslední, kdo/co je před, za.

• Seřadí obrázky podle posloupnosti – co bylo nejdřív, jak to pokračovalo, čím to končí.

• Ví, kde je nahoře, dole, mezi, uprostřed, před, za, vedle, vpravo, vlevo v prostoru i na ploše papíru.

• Orientuje se v bludišti, najde a určí různě dlouhé cesty. Luští hádanky.

• Třídí předměty podle určeného kritéria – barva, tvar, velikost, věcné souvislosti (co k sobě patří).

• Pozná a pojmenuje základní geometrické tvary – kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník. Vyhledá ve svém okolí předměty, které se těmto tvarům podobají.

Soustředění, práceschopnost

• Dítě se dovede soustředit přiměřeně dlouhou dobu na zadaný úkol (dovede soustředěně pracovat asi 10 minut).

• Pozná a rozliší detaily, chybějící části dokáže doplnit, určí, co kam nepatří.

• Přijme i méně atraktivní úkol.

• Umí pracovat samostatně bez přímého dohledu dospělého. Pracuje v přiměřeném tempu.

• Splněný úkol si dovede překontrolovat, případně najde a opraví chybu.

• Na pochvalu, uznání i chybný postup reaguje přiměřeně.

149_4---analyticko-synteticka-cinnost.pdf (379.87 kB)

149_15---rec.pdf (315.07 kB)