Předškoláčci

tipy pro rodiče

Vážení rodiče předškoláčků,

v současnosti mnoho předškolních dětí z různých důvodů nechodí do školky vůbec nebo jen nepravidelně.

Zanedlouho půjdou děti k zápisu do školy. Jistě s námi budete souhlasit, že je potřeba věnovat dětem potřebnou pozornost při přípravě na vstup do školy.

Na webových stránkách naší školky Vám budeme průběžně nabízet pár tipů, jak v přirozeném domácím prostředí rozvíjet předpoklady, schopnosti a dovednosti dětí.

Tipy na rozvíjení hrubé motoriky

Co má dítě zvládnout před vstupem do školy:

Chodit a běhat se správnou koordinací pohybů, lézt, skákat, házet, udržet rovnováhu. Pohyby provádět přesněji, koordinovaněji.

• Cvičte chůzi, běh v obtížnějších podmínkách, mezi překážkami, po zvýšené nebo šikmé rovině.

Tip: delší procházky, využití přírodních překážek (stromy, pařezy), dětské hřiště.

Tip: skok snožmo (dobré je vložit mezi kolena malý předmět – míček, polštářek).

Skok do dálky z místa – můžete soutěžit s dítětem, skoky ve dřepu – hrajeme si na žáby, zajíce.

Přeskakovat nízké překážky na zemi (doma přeskakovat drobné předměty, plyšáky apod.).

•
  • po břiše i po zádech (koukněte na koordinaci pohybů) – hrajeme si na hada, žížalu, pejska, kočičku, nemocného pejska (skok po třech).
  •

Chytit letící míč.

Doma zkuste zasáhnout nějaký cíl. Třeba smotané ponožky nebo plyšáky ležící na zemi. Zahrajte si třeba na krokodýla, jak loví ryby.

Tip: zpřesňování pohybů. Zahrajte si třeba na zrcadlo. Dítě by mělo přesně napodobit pohyb. Např. stoj na jedné noze -upažit, střídat skoky snožmo a roznožmo, rovný předklon -předpažit, stoj rozkročný – střídavě vzpažit levou a pravou paži apod.

Tipy na rozvíjení jemné motoriky

Co má dítě zvládnout před vstupem do školy:

Ovládat drobné pohyby rukou a prstů, koordinovat pohyb obou rukou a očí.

Tip: rozepínat a zapínat knoflíky, zipy, skládat a ukládat oblečení.

Tip: zavazovat a rozvazovat kličky na oblečení, čepici, botách. Pozor -  vyžaduje nekonečnou trpělivost.

Tip: manipulovat s drobnými předměty

Navlékat korálky, případně přírodní materiál (šípky).

Vytvářet mozaiky z korálků, víček od plastových lahví.

Přebírat a třídit různé drobné předměty např. hrách a čočku smíchat do jedné misky, přebrat je jako Popelka.

Zpracovat kus modelíny, uštipovat kousky, mačkat, válet, vyrývat do plátu modelíny různé tvary.

Trhat, mačkat, skládat papír, překládat ho podle pokynů (lodička, vlaštovka, domeček…)

Stříhat nůžkami (nůžky jsou speciálně i pro leváky). Zvládnout i vystřihování podle čáry, obrysu nejen rovné, ale i oblé tvary.

Datum vložení: 12. 11. 2020 21:51
Datum poslední aktualizace: 12. 11. 2020 21:53