Velikonoční tradice

Barevný velikonoční týden

Je to týden plný barev, zvyků a tradic. Mnohé se již nedodržují, ale některé ještě občas ano.

Můžeme si připomenout některé z nich:

Modré pondělí - v tento den se v kostele vyvěšuje modrá barva. V domácnostech se zahajuje velký úklid. Vše, co nemá svoje místo, uklidíme, přerovnáme a vycídíme. Do úklidu se mohou zapojit všichni.

Šedivé úterý - v tento den se dříve lidé zaměřovali na vymetání pavučin, aby odstranili vše staré, spojené se zimou a nemocemi.

Škaredá středa - v tento den se podle tradic nemá nikdo škaredit a mračit, aby mu to nezůstalo po zbytek roku. Takže …úsměv … a nejen dnes. A právě ve středu by se mělo zadělat na jidáše a poté je do zlatova upéct, aby se mohly ve čtvrtek jíst.

Zelený čtvrtek - v tento den se podle pranostik má posílit zdraví tím, že se má sníst něco zeleného, bylinky a zelenina má dnes přednost. Pro rodiče -  dnes existuje i zelené pivo!!!

Velký pátek - tak dnes všichni zahrádkáři mají poklidný den, protože tradice říká, že se nemá rýt ani okopávat. Co je však důležité právě v tento den, tedy spíše v tuto noc - otevírá se zem a vydává svá kouzla a poklady. I bylinky sbírané tento den mají velkou moc a sílu.

Bílá sobota - naši předci chodili do sadu a třásli ovocným stromem. Prý to zaručovalo bohatou sklizeň. No můžete to zkusit!

Neděle - končí půst a pečou se beránky, mazance a barví vajíčka. Chlapci a muži pletou krásné pomlázky. Již zítra vše vyvrcholí..bude pomlázka..

Velikonoční pondělí - tento zvyk se udržel po celá desetiletí. Chlapci chodí na pomlázku, kde zazpívají koledu, pomladí pomlázkou děvčata a ženy, aby dostali krásně nabarvená, pomalovaná či jinak vyzdobená vajíčka. Pozor však na dodržení přesného času. Poledne je důležitý mezník. Jakmile padne poledne, chlapec, který přijde na koledu, může dostat ledovou sprchu. Od poledne totiž mohou dívky své koledníky polít vodou! A určitě nebudou na množství vody šetřit.

Barevný velikonoční týden je nejlepší si užít v klidu, a pokud dodržíme alespoň nějaký ze starých zvyků, posuneme je opět do dalších let, pro další generace, což je určitě velmi přínosné. Vždyť sníst něco zeleného či neškaredit se je určitě fajn. A o výborné chuti upečeného mazance či beránka nemusíme ani polemizovat.

Tak krásné, pestré a pohodové dny všem.

Datum vložení: 8. 4. 2020 21:55
Datum poslední aktualizace: 8. 4. 2020 21:57

Svátek má Jiří

• Světový den laboratorních zvířat