O školce

Mateřská škola má ve Velkém Oseku již mnohaletou tradici. Starší občané si pamatují, že navštěvovali školičku v budově dnešní knihovny, ti mladší už pamatují MŠ, uvedenou do provozu v roce 1971 na dnešním místě. Jednalo se o trojtřídní školku s velikou společnou šatnou. Dětí přibývalo, a tak se v roce 1983 k původní budově přistavovala budova nová, dvoupatrová. V dnešní době plně využíváme všechny prostory. A jsou opravdu krásné a velké. Během roku 2014 získala jak stará, tak nová budova naší MŠ kompletně nový kabátek. Můžeme se chlubit novými okny, zateplením a slušivou žluto – oranžovou fasádou.

V současné době jsou v provozu čtyři třídy, jejichž hygienická kapacita byla stanovena na 90 dětí. Provozní doba MŠ je od 6.30 hod. do 16.30 hod. Provozní doba jednotlivých tříd je přizpůsobena postupnému přicházení dětí do MŠ. Do jednotlivých tříd jsou děti umísťovány podle věku. Sourozenci a kamarádi se mohou ve třídách navštěvovat, hrát si spolu. Třídy jsou prostorné, světlé a vzdušné. Dostatečně velký prostor tříd umožňuje vytvoření pracovních center a hracích koutků, i míst pro rušnější pohybové aktivity či odpočinek dětí. V přízemí staré budovy je jedna místnost využívána pro pohybové aktivity, odpočinek dětí, sledování divadelních představení a schůzky rodičů. Vybavení tříd hračkami a pomůckami je postupně obnovováno a doplňováno. Při výběru hraček dbáme na účelovost a moderní trendy. Velké procento nakoupených hraček a pomůcek tvoří hračky podporující logické myšlení dětí a hračky, při jejichž manipulaci je nutné zapojit více smyslů zároveň. Vybavenost tříd (hračky a pomůcky) je na vysoké úrovni. Jelikož nechceme z této úrovně slevit, jezdíme vybírat hračky na výstavy a veletrhy nebo nakupujeme hračky až po předvedení. Velký důraz klademe na prožitkové učení, při němž využíváme nejen tyto moderní pomůcky, ale především zařazujeme prvky z dramatické výchovy. Vedeme děti k tomu, aby přiměřeně plnily své povinnosti, ale i k tomu, aby znaly svá práva a mohly se svobodně rozhodovat.

Naše mateřská škola je postavena uprostřed velké a krásné zahrady. Zahrada poskytuje dostatek možností k pohybovému vyžití, je prostorná, plná vzrostlých stromů a keřů. O prázdninách 2013 prošla zahrada rozsáhlou rekonstrukcí. Dominantu naší zahrady tvoří „Pirátská loď“ se spoustou průlezek, horolezeckou stěnou a skluzavkou. Kdo z dětí nechce plout na lodi, může využít jiné herní a sportovní prvky, jako např. basketbalový koš, kreslící tabule, mostek, provazovou průlezku nebo pohádkový domeček. Děti mají také k dispozici dostatek hraček a materiálu k rozmanitým činnostem pro hraní v pískovištích (hrábě, lopaty, kolečka, formy na výrobu cihel a hradeb, míchačku). A v létě??? Kytičkové otužování na novém moderním mlhovišti. Velký „ Dík“ patří OÚ, který zajistil financování tohoto projektu z dotací MMR.

Celodenní stravování dětí je zajištěno ve vlastní kuchyni, která byla v roce 2000 zmodernizována a vybavena nerezovými spotřebiči i doplňky. Odhlašovat a přihlašovat obědy mají rodiče možnost osobně, na pevnou linku i na mobilní telefon přímo do kuchyně.

I v interiérech probíhá neustále nějaké vylepšování. V minulých letech proběhla velice rozsáhlá a velice „zdařilá“ rekonstrukce hygienického zázemí v celé MŠ. Také se nám již podařilo vyměnit všechny koberce ve školce (téměř 300m2) a vybavit zbývající třídy novým nábytkem. Máme nové stolečky a židličky. Z projektu Šablony 1 se nám podařilo ušetřit na 2"Multiboardy", což velice těší nás i děti :-)!!!